آشنایی با خواص خرمالو

  • گروه مقاله: پزشکی سلامت

  • #
  • like

آشنایی با خواص خرمالو

در این مقاله می‌خواهیم در مورد یک میوه پاییزی از خانواده میوه‌های Diospyros آشنا شویم تا به کمک آن برخی بیماری‌ها را درمان یا از بروز برخی دیگر جلوگیری کنیم.

این میوه در گروه‌های اسمی همچون خرمالوی ژاپنی، آمریکایی، سیاه و هندی نیز طبقه‌بندی می‌شود. تمامی خرمالوهایی که در بالا نام بردیم ارزش تغذیه‌ای مشابه دارند و مزایای بسیاری برای بدن دارند فقط در مواردی چون قیبر و ترکیبات آلی در برخی از آن‌ها متفاوت است.

این میوه سرشار از ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، ویتامین B۶ و نیز فیبر غذایی، منگنز، مس، منیزیم، پتاسیم و فسفر است همچنین شامل ترکیبات آلی همچون کاتچین، گالوکاتچین، بتولینیک اسید و ترکیبات کارتنوئیدی مختلف است.
حال می‌خواهیم به مزایای این میوه برای سلامتی بپردازیم.

خواص خرمالو-فروشگاه اینترنتی وینسلو

۱-پیشگیری از سرطان:

 

این میوه کوچک و خوشمزه سرشار از عوامل ضد سرطانی، آنتی اکسیدان هاست که می تواند توانایی بدن برای مبارزه با رادیکال های آزاد را تقویت کند، سلامت کلی بدن را بهبود ببخشد و در برابر بیماری های مختلفی از بدن محافظت کند. خرمالو سطح بالایی از ویتامین C و A و نیز ترکیبات فنولی همچون کاتچین و گالو کاتچین را دارد که می‌توانند از انواع مختلفی از سرطان پیشگیری کنند. به همین خاطر اضافه کردن خرمالو به رژیم غذایی می‌تواند شما را ابتلا به سرطان محفوظ نگهدارد.

۲-تقویت ایمنی بدن:

این میوه به خاطر وجود ویتامین C، می‌تواند قدرت سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. خرمالو یکی از میوه هایی است که سطح ویتامین C بالایی دارد و یک عدد از آن می‌تواند نیاز روزانه بدن به این ویتامین را برآورده کند. ویتامین C سیستم ایمنی را تحریک می‌کند و تولید گلبول های سفید خون را افزایش می‌دهد.
  

۳-کمک به گوارش:

 

خرمالو نیز همانند سایر میوه‌ها منبع خوبی از فیبر است. این میوه می‌تواند ۲۰ درصد از نیاز روزانه بدن به فیبر را تامین کند. فیبر به بدن کمک می‌کند مواد غذایی را به شیوه موثرتری پردازش کند. فیبر اینکار را از طریق تحریک حرکات روده برای انتقال غذا ار سیستم گوارش ، تحریک ترشح صفرا و مایع گوارشی و تسکین نشانه های اسهال و یبوست انجام می‌دهد. به طور کلی میوه‌های غنی از فیبر همچون خرمالو می‌توانند سلامت سیستم گوارش را افزایش دهند و از بدن در برابر بیماری هایی همچون سرطان روده و سایر بیماری‌ها محافظت کنند. همچنین این ماده می‌تواند به کاهش وزن افراد کمک کند.

۴-پیشگیری از توسعه تومورها:


به همراه خاصیت آنتی اکسیدانی موجود در این میوه که می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد، می‌توانید خطر توسعه تومورها را نیز کاهش دهید. همان‌طور که قبلا نیز اشاره کردیم، خرمالو حاوی بتولینیک اسید است که ترکیب ضد توموری محسوب می‌شود.

خواص خرمالو- فروشگاه اینترنتی وینسلو

 ۵-پیشگیری از پیری زودرس:


خرمالو غنی از ویتامین های مختلفی است که از جمله آن ها می توان به ویتامین A، بتاکاروتن، لوتئین، لیکوپن و کریپتوزانتین اشاره کرد. این ویتامین ها به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند و می توانند استرس اکسیداتیو را کاهش دهند و از بروز نشانه های پیری زودرس همچون چین و چروک، لکه های مرتبط با افزایش سن، بیماری آلزایمر، خستگی، از دست دادن بینایی، ضعف عضلانی و سایر شرایط جلوگیری کنند.

۶-بهبود بینایی:

ترکیباتی که در خرمالو وجود دارد که مزایای بسیاری برای بینایی دارد. زآگزانتین ( عضوی از ویتامین ب کمپلکس) که در خرمالو یافت می‌شود می‌تواند به خاطر رفتار آنتی اکسیدانی خود ،‌سلامت چشم را بهبود ببخشد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد این ترکیب قادر است دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد، آب مروارید را کمتر کند و جلوی کوری شبانه را بگیرد.

۷-کنترل فشار خون:


پتاسیم ماده معدنی دیگری است که در خرمالو یافت می‌شود. این ماده به عنوان وازودیلاتور عمل می‌کند و فشار خون را پایین می‌آورد. همین امر موجب می‌شود جریان خون به سایر قسمت های بدن افزایش پیدا کند. فشار خون پایین باعث کاهش فشار بر روی سیستم قلبی عروفی می‌شود و جلوی بیماری‌های قلبی مختلفی را می‌گیرد.

۸-تنظیم جریان خون:

پتاسیم علاوه بر اینکه فشار خون را پایین تر می‌آورد می‌تواند منبع خوبی برای مس باشد که عنصر ضروری در ایجاد گلبول های قرمز جدید است. بدون مس، شما نمی‌توانید مواد ضروری برای ایجاد هموگلوبین بیشتر را کنترل کنید. جریان افزایش یافته گلبول‌های قرمز سالم، عملکرد شناختی ،تن عضلانی،متابولیسم و سطح انرژی را بهبود می‌بخشد و تریمم زخم را آسان‌تر می کند.

۹-بهبود فعالیت متابولیک:

خرمالو حاوی عناصر ویتامین ب کمپلکس همچون فولیک اسید و تیامین است که همه آن ها برای فرایندهای آنزیمی و عملکرد متابولیم ضروری هستند. این عناصر شما را مطمئن می کند که عملکرد سیستم بدن به درستی انجام می شود و متابولیسم افزایش پیدا می کند. خرمالو می تواند سطح انرژی را افزایش دهد، تن عضلانی را بیشتر کند و گوارش را بهبود ببخشد.

*هشدار:
خرمالو می تواند فشار خون را به طور قابل توجهی کاهش دهد. اگر دچار فشارخون پایین هستید از خوردن آن اجتناب کنید. در غیر اینصورت می توانید از خوردن این میوه لذت ببرید.
اشتراک گذاری در شبکه های مجازی
تعداد بازدید: 1288