همه چیز درباره بلک فرایدی یا جمعه سیاه

  • گروه مقاله: متفرقه

  • #
  • like

همه چیز درباره بلک فرایدی یا جمعه سیاه 

بلک فرایدی Black Friday لقبی است که به اولین جمعه بعد از روز شکرگزاری نسبت داده می‌شود. با رسیدن به چهارمین یا آخرین جمعه ماه نوامبر بعد از روز شکرگزاری به آیین خرید برای کریسمس در آمریکای شمالی نزدیک می‌شویم.

البته امروزه این آیین فقط مختص آمریکای شمالی نیست، کشور‌هایی مانند روسیه، هند، ترکیه، انگلستان و فرانسه از طرفداران این جمعه هستند. شاید جالب باشد که بدانید آن روز تعطیل نیست اما بیشتر کمپانی‌ها و یا شرکت‌ها با دادن مرخصی به کارمندان خود این فرصت را به آن‌ها می‌دهند تا به خرید خود برسند. معمولا افراد باید پیش از غروب آفتاب خرید‌های خود را کرده باشند تا خود را برای مراسم کریسمس حاضر کنند.

علت اشتیاق افراد برای خرید در این روز تخفیف‌های باور نکردی برای همه‌ی کالا‌ها است. اما چرا این روز جمعه با دیگر جمعه‌ها متفاوت است؟ چرا فقط در این روز «تخفیف بسیار ویژه» ارائه می شود؟ چقدر راجع به این روز می‌دانید و چرا به آن لقب بزرگ‌ترین روز حراج در دنیا را دادند؟

قرن‌ها است که صفت (سیاه) در فرهنگ‌های مختلف برای توصیف رویدادی بدشگون استفاده می‌شد. در تاریخ آمریکا، عبارت «جمعه سیاه» به رسوایی بازار طلا، در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ اشاره دارد.

پس از پایان جنگ داخلی آمریکا، بین ایالات متحده آمریکا و ایالات مؤتلفه آمریکا، نوبت به دوران دوازده ساله بازسازی آمریکا رسید. بدین ترتیب، ایالت‌های شکست خورده جنوبی، مورد بازسازی ایالت‌های شمالی پیروز قرار گرفتند. دو تن از زمین خواران آن دوره به نام جِی گولد (Jay Gould) و جیمز فیسک (James Fisk) به واسطه خریدهای عمده در مدتی کوتاه، انحصار موقت طلا را به دست گرفتند. آن‌ها از این طریق سود کلانی به دست آوردند. دولت وقت که به‌موقع متوجه این سوءاستفاده نشد، حجم طلای بالایی را روانه بازار کرد تا قیمت از دست رفته ثابت شود. اما در نهایت، زندگی بسیاری ویران شد، و از آن روز به نام جمعه سیاه یا بلک فرایدی یاد می‌شود.

اولین کاربردهای عبارت بلک فرایدی مطبوعات آمریکا از اولین کاربردهای ثبت‌شده عبارت بلک فرایدی، می‌توان به مجله (Factory Management and Maintenance) در نوامبر سال ۱۹۵۱ اشاره کرد. در آن دوران کارگران به صورت دسته جمعی با همدیگر توافق می‌کردند، و به بهانه‌های مختلف مرخصی می‌گرفتند. بدین ترتیب، فردای روز عید شکرگزاری، روز جمعه به کارخانه‌ها نمی‌رفتند، و تعطیلاتی چهار روزه داشتند. (پنجشنبه، جمعه، شنبه و یکشنبه). اما مثل بسیاری از کلمات دیگر زبان انگلیسی، کاربرد عبارت بلک فرایدی به این صورت جا نیافتاد.

حسابداران و ابداع جمعه سیاه

در گذشته، قانونی نانوشته بین حسابداران رایج بود. در ترازنامه‌های خود، اگر صورت سود و زیان آنان منجر به ضرر می‌شد؛ از جوهر قرمز استفاده می‌کردند. استفاده از جوهر قرمز رنگ، تنها جهت نمایان‌تر شدن ضرر در بیلان بود. اما اگر صورت سود و زیان به سود می‌انجامید، از جوهر مشکی استفاده می‌کردند. در اوایل دههۀ ۶۰ میلادی، حسابداران همیشه فردای روز عید شکرگزاری، حساب‌های خود را مشکی رنگ می‌دیدند. این روز سرآغاز موج سود و خریدهای پیش از عید به حساب می‌آمد. از این رو، بین خود آن را«بلک فرایدی» به معنای جمعه یا جوهر مشکی نام‌گذاری کردند.

پلیس فیلادلفیا

در سال ۱۹۶۱، پلیس فیلادلفیا پنسیلوانیا، و راچستر نیویورک به خاطر شلوغی و ترافیک خیابان‌ها در این روز، آن را بلک فرایدی خواندند. به نظر کارشناسان روابط عمومی آن دوران، استفاده از عبارت بلک فرایدی یا جمعه سیاه کاربرد مناسبی نبود. چراکه کلمه «سیاه» نشان دهنده رویدادی بدشگون است. آنان به رسانه‌ها و مردم پیشنهاد کردند، به‌جای «جمعه سیاه» یا «شنبه سیاه» از عباراتی مثل «جمعه بزرگ» یا «شنبه بزرگ» استفاده کنند. اما بدیهی است که چنین عبارات جایگزینی هم عمر چندانی نداشتند.

روزنامه نیویورک تایمز

باری دیگر در روزنامه نیویورک تایمز، به سال ۱۹۷۵ عبارت بلک فرایدی به‌کاربرده شد. در اینجا نیز، منظور شلوغ‌ترین روز خرید و سنگین‌ترین ترافیک جاده‌ها بابت خرید مردم بود. تا اوایل دهه ۸۰ میلادی همچنان برخی از شهرها و ایالت‌های آمریکا از این عبارت استفاده نمی‌کردند. اما کسانی که آن عبارت را شنیده بودند، مفهومی یکسان در ذهنشان تداعی می‌شد: «فرصتی طلایی برای خرید کردن» آغاز فصل خریدهای عید کریسمس و روزی شاد. حتی باوجود کلمه «سیاه» در این عبارت، هیچ‌کس آن را روزی سیاه و تباه نمی‌دانست.

اهمیت خرید در بلک فرایدی دلایل متنوع ریز و درشتی در کنار هم قرار گرفتند تا در نهایت بلک فرایدی به‌عنوان یک سنت در آمریکا شناخته شد. بیشتر شرکت‌ها و کارفرماها، به کارمندان خود این روز را مرخصی می‌دهند. بدین ترتیب، تعطیلات آخر هفته عید شکرگزاری طولانی‌تر می‌شود. از طرفی، تعطیلات عید شکرگزاری مهم‌ترین تعطیلی پیش از عید کریسمس به شمار می‌رود. مردم سال‌ها است که روز پس از شکرگزاری را موقعیتی مناسب، برای شروع خریدهای آخر سال خود می‌دانند. بنابراین، تمام مغازه‌های حقیقی، فروشگاه‌های آنلاین و عمده‌فروش‌ها از این موقعیت پرمنفعت استفاده می‌کنند. پیشنهادهای منحصربه‌فرد، تخفیف‌ بسیار ویژه (Doorbusters)، کالاهای دسته بالا و معمولی همگی در حراجی بزرگ روز بلک فرایدی شرکت می‌کنند.

تخفیف بسیار ویژه (Doorbuster) چیست؟

در اصطلاح اقتصادی، به طور معمول کالا با تخفیف بسیار ویژه در ساعات اولیۀ کاری فروشگاه ارائه می شود. تخفیف بسیار ویژه محصولاتی داغ، مهم و به روز هستند که در نوع خود «بهترین» به حساب می آیند. هنگامی که این کالاها شامل تخفیف غیر منتظره­ ای شوند، به یک «تخفیف بسیار ویژه» تبدیل می­شوند. از نظر ریشه شناسی، این عبارت از دو کلمۀ «در» (Door) و «شکن» (buster) تشکیل شده است.

علت این نامگذاری، شکستن در‌ها به سبب سرازیر شدن سیل مشتریان به فروشگاه‌ها برای به دست آوردن کالا با تخفیف بسیار ویژه است. تخفیف بسیار ویژه می تواند هر نوع کالایی باشد. از لوازم الکترونیک و مد گرفته تا لوازم خانه و لوازم آرایشی. از نمونه‌های معروف و جهانی چنین تخفیفی می توان به گوشی‌های آیفون و کنسول‌های بازی اکس-باکس و پلی استیشن اشاره کرد.

هدف از فروش چنین کالاهایی، جذب بیشتر مشتریان به فروشگاه و فروش بیشتر تخفیف‌های خرد است.

بلک فرایدی در فروشگاه‌های حقیقی: نظریه بی‌نظمی از نوع کشنده بلک فرایدی در فروشگاه‌های حقیقی بی‌خطر نبود. اگر ۱۰ ساعت بین ساعات بامداد در صف بایستید، و در انتظار شروع تخفیف‌های این حراجی بزرگ بمانید؛ چه حسی پیدا می‌کنید؟

شاید با عبارت‌هایی نظیر خستگی، کلافگی، گرسنگی و تشنگی بتوان صف ایستادگان را توصیف کرد. آسیب‌های جزئی که بیشتر به دلیل هل دادن، شکل می‌گرفتند؛ از جمله موارد عادی این روز هستند. اما موارد شدیدتری هم در تاریخ این روز ثبت شدند.

اولین مرگ در بلک فرایدی

حدود ۲۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۸، در منطقه (Valley Stream) نیویورک، منتظر شروع بلک فرایدی بودند. با نزدیک شدن به ساعت آغاز حراجی (۵ صبح)، مردم نتوانستند دوام بیاوردند، و با هل دادن درهای پاساژ را شکستند. در این بین یکی از کارکنان که ۳۴ ساله بود، زیر پای خریداران افتاد. دیگر کارکنان به هیچ روشی نتوانستند جلوی سیل مردم را بگیرند. خریداران بی‌وجدان نیز توقف نمی‌کردند، و در نهایت کارمند فروشگاه جان خود را زیردست و پای مردم از دست داد. حتی در هنگام رسیدن نیروهای پلیس هم سیل خریداران ادامه داشت، آن‌ها پلیس را هم هل می‌دادند.

در دفاع از خود، خریداران می‌گفتند: در این هوای سرد از ساعت ۹ شب منتظر باز شدن درها بودیم. کشته شدن این کارمند جوان اولین مرگ ثبت‌شده در این روز بود. در همان سال، طی تیراندازی در فروشگاه (Toys ‘R’ Us) دو نفر مورد اصابت گلوله قرار گرفتند.

بلک فرایدی در فروشگاه‌های آنلاین: آسایش و اطمینان در خرید با آغاز سلطنت فروشگاه‌های آنلاین در بلک فرایدی سال ۲۰۰۵، شیوه جدیدی از حراجی‌ها در تاریخ ثبت شد. سود حاصل از فروش آنلاین همه‌ساله از سال قبل بیشتر می‌شود. در سال ۲۰۱۳، سود حاصل از فروش در روز «دوشنبه آنلاین»، نسبت به سال قبل ۱۸% بیشتر بود. این سود، به رقم ۱٫۷۳ میلیارد دلار رسید.

در سال ۲۰۱۴، به میزان ۱۷% از سال قبل بیشتر شد، و مرز ۲ میلیارد دلار را هم شکست. برتری فروشگاه‌های آنلاین مردم از چندین ساعت قبل در صف قرار نمی‌گرفتند. شب خود را خراب نمی‌کردند. عید خود را نزد خانواده می‌گذراندند. گرسنگی، خستگی، له شدن زیر دست و پای دیگران همگی عباراتی بی‌معنی بودند. دیگر نیازی نبود سرمای سوزناک ساعات بامداد ماه نوامبر را تحمل کنند. خطری جان آن‌ها را تهدید نمی‌کرد.

مزیت‌های خرید آنلاین نسبت به خرید حقیقی در بلک فرایدی:

خبری از اسلحه کشی و چاقو زدن هم نیست. دست کسی هم به اسپری فلفل نمی‌رسد، و به کاربران آنلاین آسیب فیزیکی نمی‌رساند. ترافیکی در کار نیست و خیابان‌ها شلوغ نمی شوند. مردم و نیروهای پلیس و اورژانس همگی با آسودگی، شبی عادی را سپری می کنند. در نهایت وقتی موفق به خرید پیشنهاد موردنظر خود می‌شوید؛ سارقین، نمی‌توانند آن را از دست شما به ناحق خارج کنند. بالاترین تخفیف‌ها در بلک فرایدی البته هر فروشگاهی برنامه خاص خود را دارد، اما بر اساس آمار AMA.org از سال 2016، میانگین تقریبی تخفیف‌های خاص بلک فرایدی ازاین‌قرار بوده است:

حوزه سفر: 60 درصد

لوازم اداری: 50 درصد

لوازم الکترونیکی: 47 درصد

پوشاک: 32 درصد

اقلام کادویی: 31 درصد

بد نیست که به چند مورد از آمارهای دیگر مرتبط با بلک فرایدی نیز نگاهی بیندازیم:

تقریباً یک چهارم علاقه‌مندان به خرید در بلک فرایدی حاضرند که شب قبل را در بیرون از خانه سپری کنند؛

تقریباً یک پنجم کل فروش فصل تعطیلات در طول چند روز بین روز شکرگزاری و دوشنبه سایبری رقم می‌خورد؛

صرفاً رقم پرداخت موبایلی در بلک فرایدی به چیزی بیشتر از یک میلیارد دلار می‌رسد؛

تنها کاهش سالانه خرید در بلک فرایدی در طول دهه گذشته به رکود اقتصادی سال 2008 برمی‌گردد.

در این سال هم اگرچه میانگین صنعتی داو جونز هزاران واحد افت را نشان می‌داد، اما کاهش سالانه فروش بلک فرایدی تنها 4.6 درصد بود. این آمار مربوط به سال‌های گذشته است، اما بدون شک در سال جاری هم روند صعودی فروش بلک فرایدی حفظ خواهد شد.

درواقع، پیش‌بینی می‌شود که فقط فروش اینترنتی بلک فرایدی در ایالات‌متحده برای سال 2018 میلادی با 15.31 درصد رشد به 5.80 میلیارد دلار برسد! این آمار و ارقام اهمیت این روز را برای فعالان دنیای فروش و به‌خصوص فروش آنلاین صدچندان می‌کند و با توجه به آنچه که در ابتدای این مطلب ذکر شد، ما نیز در این‌سوی آب‌ها نمی‌توانیم نسبت به آنچه که در آن‌سو می‌گذرد بی‌تفاوت باشیم؛ بنابراین، ایده‌ها، نکات و استراتژی‌هایی را در ادامه این مطلب برخواهیم شمرد که معمولاً در این ایام از آن‌ها استفاده می‌شود.

توجه و به کار بستن این موارد به شما کمک خواهد کرد تا همگام با جامعه جهانی، فروش و رشد خوبی را شاهد باشید یا دست‌کم در کمپین‌هایی که برای مناسبت‌های خاص به راه می‌اندازید عملکرد موفقیت‌آمیزتری داشته باشید.

نکات مهم برای موفقیت هرچه بیشتر در بلک فرایدی

1. یک استراتژی مناسب برای فروش تدوین کنید بسیاری از کسب‌وکارها برنامه‌ریزی خود برای بلک فرایدی را از پایان فصل تعطیلات قبلی آغاز می‌کنند که این یک ضرورت است. برای اینکه بتوانید یک استراتژی مناسب برای فروش طراحی کنید باید به تاکتیک‌های زیر نیز توجه کنید: ایجاد کمپین هیجان زایی بلک فرایدی، مثلاً نمایش روزشمار از طریق تبلیغات، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و موارد مشابه فروش ویژه و تخفیف‌های قبل از بلک فرایدی در طول هفته‌های قبل از رویداد اصلی، می‌توانید تخفیف‌های دیگری ارائه دهید. حتی می‌توانید مسابقه برگزار کنید نمایش گوشه‌ای از پیشنهادها و تخفیف‌های بسیار خاصی که در روز موعود یا حتی زودتر ارائه خواهید کرد داشتن یک استراتژی تبلیغاتی واحد و هماهنگ در تمامی کانال‌های اینترنتی (وب‌سایت، ایمیل، شبکه‌های اجتماعی و موارد دیگر) و همچنین کمک گرفتن از اینفلوئنسرها (افراد تأثیرگذار) و سایرین (مثلاً با استفاده از برنامه‌های فروش مشارکتی) با هدف فروش حداکثری ارائه تخفیف و فروش فوق‌العاده برای مشتریان دقیقه نودی که خرید خود را به بعد از بلک فرایدی موکول می‌کنند

2. پیشنهادات جذاب و عامه‌پسند ارائه دهید تخفیف 15 یا 20 درصدی در ایامی مثل بلک فرایدی نمی‌تواند عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته باشد. به خاطر داشته باشید که ‌چنین مناسبت‌هایی، تنها فرصت شما برای پایین آوردن قیمت بدون لطمه خوردن به وجهه برندتان است؛ بنابراین پیشنهاد‌هایی بدهید که قابل رد کردن نباشد. مثلاً یکی از فروشنده‌های آمریکایی در بلک فرایدی سال گذشته روی همه عینک‌های آفتابی خود یک تخفیف 55 درصدی گذاشت و برای دوشنبه سایبری، یک تخفیف 40 درصدی را هم برای همه عینک‌های اسکی خود در نظر گرفت. نتیجه این شد که فروش سالانه این فروشنده 10 برابر افزایش پیدا کرد.

3. برای مشتریان خاص تان به مال خود آتش بزنید مشتریان خاص یا وفادارتان یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های کسب‌وکار شما هستند و ارزش این را دارند که یک‌بار در سال به خاطر آن‌ها آتش بزنید به مالتان! بنابراین می‌توانید برای بهترین مشتریان خود تخفیف‌ها و پیشنهادات بهتر و خاص‌تری را در نظر بگیرید. به‌عنوان نمونه می‌توانید، یک ایمیل که حاوی یک کد تخفیف 80 درصدی برای همه محصولات سایت است را برای گروه مشتریان خاص یا VIP کسب‌وکارتان ارسال‌ کنید. این هم یک استراتژی مؤثر است و بر طبق یک گزارش آماری، ایمیل‌هایی که با یک گروه‌بندی دقیق (به مورد شماره 8 مراجعه کنید) برای مشتریان خاص (که معمولاً فقط بین 3 تا 5 درصد کل فهرست ایمیل‌های شما را تشکیل می‌دهند) ارسال می‌شوند، عملکرد بسیار بهتری در مقایسه با ایمیل‌هایی دارند که برای سایر اعضای فهرست ارسال می‌شوند.

4. زودتر دست‌به‌کار شوید معمولاً بیشترین خرید کردن‌ها در روز بلک فرایدی اتفاق می‌افتد، که البته کاملاً هم منطقی است، اما بسیاری از مردم زودتر از این روز اقدام به خرید می‌کنند. بد نیست بدانید که فروش اینترنتی در سال 2017 هرروز به مدت 23 روز متوالی قبل از بلک فرایدی، بیشتر از یک میلیارد دلار بوده است . این روند به «بلک نوامبر» یا نوامبر سیاه معروف است. برنامه شما باید حول محور ایجاد یک جوّ مثبت نسبت به برند و افزایش آگاهی نسبت به محصولات آن بچرخد. بسیاری از فروشندگان از این فرصت برای سرمایه‌گذاری بر روی تبلیغات ویدیویی و ویدیو مارکتینگ استفاده می‌کنند، چراکه احتمال خرید افرادی که ویدیو تماشا می‌کنند تقریباً دو برابر افرادی است که چنین امکانی را ندارند. علاوه بر این، تبلیغات به‌اصطلاح «دهان‌به‌دهان» را نیز از قلم نیندازید. منظور از این اصطلاح، همان پیشنهادات و توصیه‌هایی است که مردم به یکدیگر می‌کنند و در دنیای اینترنت در قالب‌هایی مانند اشتراک‌گذاری، نقد و ارائه نظرات مثبت در می‌آید. درواقع، همین توصیه‌هاست که عامل 74 درصد خریدهای مردم است. به این منظور می‌توانید یک کمپین برای دعوت از دوستان (با یک اسم دهان‌پرکن) به راه بیندازید یا برای جلب‌توجه و جذب ترافیک از اینفلوئنسرها و اینفلوئنسر مارکتینگ کمک بگیرید. بلک فرایدی

5. برای شروع روی برخی از محصولات تخفیف بگذارید چالشی که معمولاً در رابطه با تخفیف دادن برای فروشندگان پیش می‌آید این است که اگر زودتر شروع کنند، ارائه تخفیف‌هایی که مشتریانشان به آن‌ها عادت کرده و انتظارش را دارند دشوارتر می‌شود. برای رفع این مشکل، به‌جای تخفیف دادن بر روی همه محصولات موجود می‌توانید روی انواع و دسته‌بندی‌های مختلف یا خاصی از موجودی‌تان تخفیف بدهید. این استراتژی حداقل سه فایده دارد: باعث افزایش تدریجی فروش و حاشیه سود می‌شود؛ توجه مشترکان ایمیل و بازدیدکنندگان را حفظ می‌کند؛ تأثیر مثبتی بر اندازه موجودی‌تان و روند سفارش‌گیری‌تان خواهد داشت.

6. از عملکرد سایت تان کاملاً مطمئن شوید اگر از پلتفرم یا نرم‌افزار مناسبی استفاده نکنید، سایت تان طراحی خوب و بهینه‌سازی مطلوبی نداشته باشد یا سِرورهای ضعیفی داشته باشید که تاب‌وتوان تحمل ساعات اوج ترافیک را ندارند، حجم انبوهی از فروش و مشتریان وفادارتان را از دست خواهید داد؛ بنابراین: سرعت سایت خود را بررسی و بهینه کنید: به خاطر داشته باشید که 46 درصد از مشتریان هرگز به وب‌سایتی که کند باشد برنمی‌گردند، بنابراین تا جایی که امکان دارد و به روش‌های مختلف به دنبال افزایش سرعت بارگذاری سایت فروشگاه خود باشید. به‌عنوان‌مثال، اگر وب‌سایتتان تصاویر زیادی دارد می‌توانید از ابزاری مثل Compressor.io برای کاهش حجم آن تصاویر استفاده کنید. سایت تان را فعال نگه‌دارید: داون تایم (Downtime) یا زمانی که وب‌سایت از دسترس خارج می‌شود برای کسب‌وکارتان مضر است، و فقط رقبای‌تان را خوشحال‌ می‌کند. بنابراین ظرفیت وب‌سایتتان را با ابزارهایی مثل LoadImpact.com یا Blitz.io امتحان کنید. از همه‌چیز، از کدهای سایت گرفته تا تصاویر محصولات بک آپ یا پشتیبان داشته باشید. اگر همه‌چیز به‌خوبی پیش برود، نیازی به این بک آپ پیدا نخواهید کرد، اما وجود آن ضرری ندارد.

7. به‌صورت طبیعی حس چشم‌انتظاری ایجاد کنید ایجاد یک ارتباط عاطفی با مشتریان، به شکل‌گیری تصورات الهام‌بخش و ایجاد یک حس مثبت در آنها کمک می‌کند. یکی از استراتژی‌های مؤثر برای ایجاد این رابطه، تند کردن عطش مشتریان و چشم‌به‌راه کردن آن‌هاست، تا متقاعد شوند که باید مرتباً شما را دنبال کنند تا از قافله عقب نمانند. به‌عنوان نمونه، یک فروشنده عینک در ایالات‌متحده ده روز قبل از بلک فرایدی تبلیغ تخفیف‌های استثنائی خود را در اینستاگرام شروع کرد. سپس دو روز مانده به روز موعود با عبارت «بزرگ‌ترین فروش فوق‌العاده بلک فرایدی تا به امروز» و هشتگ #blackfriday با تمام توان شروع به جوسازی کرد. شرکت مزبور در همین حین با برگزاری یک مسابقه و اختصاص جایزه 500 دلاری به آن، شور و اشتیاقی در مشتریان خود به پا کرده بود. طبیعتاً تبلیغات پولی ضروری است، اما هیچ‌چیز نمی‌تواند جای هیجانی که به‌صورت طبیعی ایجادشده را پر کند.  

8. فهرست ایمیل‌های خود را بخش‌بندی کنید ایمیل هنوز هم جایگاه خود را به‌عنوان یکی از ستون‌های ایجاد و حفظ فروش در بلک فرایدی حفظ کرده است. البته در ارسال ایمیل باید به محتوا، زمان ارسال و تناسب آن با گیرنده توجه کنید. یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید با فهرست ایمیل‌هایی که در اختیار دارید انجام دهید، بخش‌بندی (Segmentation) آنها است. هرچه ایمیل‌ها را به بخش‌های دقیق‌تری گروه‌بندی کنید، می‌توانید ایمیل‌های متناسب‌تری ارسال کنید. در نتیجه، میزان باز شدن و مقدار کلیک خوری ایمیل‌های‌تان افزایش پیدا می‌کند. به‌عنوان نمونه، می‌توانید این 9 گروه را برای بلک فرایدی در نظر بگیرید: مشتریان فصلی تازه‌واردها مشتریان خاص کالاگردها (آن‌هایی که فقط در میان صفحات فروش چرخ می‌زنند و خریدی انجام نمی‌دهند) خریداران ثابت دسته‌بندی‌های خاص آن‌هایی که خریدی نداشته‌اند، اما علاقه خود را نشان داده‌اند آن‌هایی که به ایمیل‌ها توجهی نمی‌کنند آن‌هایی که خرید خود را نیمه‌کاره رها می‌کنند هدیه دهنده‌ها برای دسته‌بندی‌های 2، 4، 6 و 8 لازم است مشوق‌هایی ارائه کنید که انگیزه لازم برای تکمیل فرآیند خرید را در مخاطب به وجود بیاورد یا حداقل باعث شود که ایمیل شما باز شود. البته پرواضح است که تک‌تک پیشنهادها و پیام‌ها باید کاملاً متناسب با گروه موردنظر تنظیم‌شده باشد. به‌عنوان‌مثال، یک فروشنده پوشاک برای گروه شماره 8 که خرید خود را به سرانجام نمی‌رسانند، این ایمیل را ارسال کرد: با خریدتان می‌توانید کارت‌های هدیه ارزشمند دریافت کنید. در مورد افرادی که ایمیل‌های شما را نادیده می‌گیرند، می‌توانید با پیشنهاد ارسال رایگان یا ارسال یک هدیه همراه با هر خرید، توجهشان را جلب کنید.

9. همه‌چیز را برای خرید با موبایل بهینه‌سازی کنید از میان همه کاربردهای تلفن همراه در سال گذشته، خرید از طریق موبایل بیشترین رشد (تا 54 درصد در ایالات‌متحده) را داشته است. فروش موبایلی «شاپیفای» به‌عنوان یکی از پلتفرم‌های معروف فروش، در بلک فرایدی سال 2017، معادل 64 درصد کل فروش بوده که رشد 10 درصدی را در مقایسه با سال قبل از آن نشان می‌دهد. با بهبود منوها و تسهیل جابجایی در سایت، افزایش سرعت سایت و همچنین فراهم کردن امکان خرید با حداقل تعداد کلیک برای کاربران موبایل می‌توانید فروش موبایلی بهتری داشته باشید. یک نکته مهم را به خاطر داشته باشید که طراحی واکنش گرا (Responsive) لزوماً بهینه‌سازی برای موبایل محسوب نمی‌شود. البته درست است که این نوع طراحی از اینکه کاربر مجبور به زوم کردن و به چپ و راست بردن صفحه شود، جلوگیری می‌کند، اما ضرورتاً یک تجربه عالی برای بازدیدکنندگان موبایلی را رقم نخواهد زد. اساساً طراحی واکنش گرا باعث می‌شود که تجربه دسکتاپ (رایانه‌های رومیزی) در موبایل هم «خوب» به نظر برسد، اما پاسخگوی نیازهای خاص کاربران موبایل نخواهد بود. لذا این نکته را در هنگام طراحی در نظر داشته باشید.

10. فرآیند خرید را برای خریدارانی که از روی هوس تصمیم می‌گیرند خلاصه کنید یک گزارش نشان می‌دهد که 40 درصد از مجموع هزینه‌هایی که در فروشگاه‌های آنلاین می‌شود از سر تصمیمات ناگهانی یا هوس‌های آنی است. لذا به‌منظور افزایش این خریدها باید هر سنگ و سنگ‌ریزه‌ای را از سر راه بردارید.

11. از اتوماسیون کمک بگیرید یکی از ‌به‌صرفه ترین و مؤثرترین روش‌ها برای اوقاتی که کارهای تکراری زیادی دارید، کمک گرفتن از اتوماسیون است. درواقع، با سپردن برخی از کارها به دست اتوماسیون، کیفیت فعالیت‌های ضروری تکراری را بهبود می‌بخشید. ازجمله مواردی مانند خدمات مشتریان، مدیریت موجودی، بازاریابی و فروش را به‌راحتی می‌توان به اتوماسیون محوّل کرد. حرف آخر همگام شدن و همگام ماندن با جامعه جهانی در رویدادهایی مانند بلک فرایدی علاوه بر اینکه باعث رشد کسب‌وکار شما می‌شود، سنگ محکی است که می‌تواند قدرت و توانایی شما برای مدیریت امور مختلف، از بازاریابی گرفته تا نظارت بر موجودی و فروش را نشان داده و تقویت کند؛ بنابراین، اگر واقعاً به دنبال پیشرفت در دنیای کسب‌وکار هستید، نباید فرصت‌هایی ازاین‌دست را از دست بدهید، بلکه لازم و ضروری است که با برنامه‌ریزی و توجه به راهکارهایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد و همچنین با در نظر گرفتن تجربیات سایر شرکت‌هایی که در این زمینه قدم برداشته‌اند، دست‌به‌کار شوید و اقدامات علمی و عملی مقتضی را انجام بدهید.

www.vinselo.com

اشتراک گذاری در شبکه های مجازی
تعداد بازدید: 107