رفع جوش های سر سیاه با ماسک خانگی

  • گروه مقاله: پزشکی سلامت

  • #
  • like
به لحاظ علمی وجود جوش های سر سیاه هیچ خطری برای سلامت انسان ندارد اما نمود این جوش ها روی صورت فرد می تواند آزاردهنده باشد.
یکی از شایع ترین مشکلات پوستی وجود جوش های سر سیاه هستند. این دانه ها اغلب در منطقه T صورت انسان (پیشانی، بینی، و چانه) پدیدار می شوند.
در واقع این جوش های سر سیاه زمانی شکل می گیرند که منافذ پوست به واسطه تولید چربی بیش از اندازه، ذرات موجود در هوا، و سلول های مرده که روی سطح پوست باقی مانده اند، مسدود می شوند.
در هنگامی که منافذ پوست شخص مسدود می شود، چربی طبیعی پوست نمی تواند به سمت سطح جاری شود و با گذشت زمان سخت تر شده و به واسطه قرار گرفتن در معرض اکسیژن به رنگ سیاه در می آید.
همچنین در برخی موارد جوش های سر سیاه نشان دهنده تغییرات هورمونی چشمگیر، به ویژه در فعالیت آندروژن، هستند.
برای مقابله با جوش های سر سیاه روش های طبیعی بسیاری وجود دارد که بدون اینکه به پوست آسیبی برسد یا نیاز به درمان های پر هزینه باشد در دسترس همگان است.
در ادامه با چند ماسک خانگی که در صورت استفاده منظم به پاکسازی پوست و مقابله با این مشکل کمک می کنند، بیشتر آشنا می شویم.

ماسک آناناس عسل
این دو ماده pH طبیعی پوست را بدون ایجاد خشکی بیش از اندازه یا دیگر عوارض جانبی نامطلوب تنظیم می کنند. ماسک آناناس عسل به لطف محتوای آنتی اکسیدانی فوق العاده خود در پیشگیری از پیری زودرس نیز موثر است.
مواد تشکیل دهنده:
یک برش آناناس.
دو قاشق غذاخوری عسل (50 گرم)
آماده سازی:
مواد موجود را در یک مخلوط کن بریزید و تا زمان شکل گیری یک ترکیب نرم به مخلوط کردن آن ها ادامه بدهید. ترکیب فوق را روی مناطق مربوطه بمالید و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه به همان حالت باقی بماند. پس از آن، پوست خود را شستشو دهید و این کار را دو یا سه بار در هفته انجام دهید.

ماسک ژلاتین شیر
ژلاتین یک ماده سرشار از مواد مغذی است که به پاکسازی مواد زائد مسدود کننده منافذ پوست کمک می کند. در ترکیب با اندکی شیر، ماسکی موثر در زمینه از بین بردن دانه های سر سیاه و هر گونه تجمع سلول مرده پوست شکل می گیرد.
مواد تشکیل دهنده:
یک قاشق غذاخوری ژلاتین بدون طعم (7 گرم).
شش قاشق غذاخوری شیر (60 گرم).
آماده سازی:
در ابتدا ژلاتین را با شیر ترکیب کنید تا یک خمیر غلیظ شکل بگیرد. سپس این محلول را به مدت 10 ثانیه در مایکروفر قرار دهید و زمانی که به اندازه کافی سرد شد، آن را روی جوش های سرسیاه خود بمالید.
بعد از گذشت 15 دقیقه آن را از روی پوست خود پاک کنید.سپس پوست خود را با آب گرم شستشو دهید و این کار را سه بار در هفته تکرار کنید.

ماسک گوجه فرنگی آلوئه ورا
این ترکیب به دلیل وجود آنتی اکسیدان های گوجه فرنگی و قدرت آبرسانی آلوئه ورا می تواند محلول قوی و فوق العاده ای برای پاکسازی و افزایش شادابی پوست باشد.
مواد تشکیل دهنده:
یک گوجه فرنگی رسیده.
دو قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا (30 گرم)
آماده سازی:
مواد تشکیل دهنده را در یک مخلوط کن بریزید و تا زمانی که به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند به مخلوط کردن ادامه دهید. ترکیب به دست آمده را روی تمامی صورت خود بمالید و اجازه دهید به مدت 20 دقیقه به همان حالت باقی بماند. پوست خود را با آب گرم شستشو دهید و این کار را یک روز در میان انجام دهید.

ماسک سفیده تخم مرغ و خاک رس
سفیده تخم مرغ و خاک رس، دارای ویژگی های لایه برداری هستند که به پاکسازی پوست و از بین بردن دانه های سر سیاه و انواع دیگر عیوب کمک می کنند.
مواد تشکیل دهنده:
سفیده یک عدد تخم مرغ.
دو قاشق غذاخوری خاک رس (24 گرم).
آماده سازی:
سفیده تخم مرغ را بزنید و با دو قاشق غذاخوری خاک رس ترکیب کنید. ترکیب به دست آمده را روی مناطق چرب پوست، به ویژه مکان هایی که دانه های سر سیاه قرار دارند، بمالید.
اجازه دهید به مدت 30 دقیقه در همان حالت باقی بماند و سپس پوست خود را با آب گرم شستشو دهید. این کار را تا سه بار در هفته انجام دهید.

ماسک دارچین عسل
دارچین و عسل یک محصول مرطوب کننده و مقوی را برای محافظت از پوست و کاهش ظهور آکنه و دانه های سر سیاه شکل می دهند. هر دو ماده سرشار از آنتی اکسیدان ها و عوامل فعال هستند و با استفاده منظم، از پیری زودرس سلولی نیز پیشگیری می کنند.
مواد تشکیل دهنده:
یک قاشق چایخوری دارچین (5 گرم).
دو قاشق غذاخوری عسل (50 گرم).
آماده سازی:
دارچین و عسل را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را روی پوست خود بمالید. اجازه دهید به مدت 30 دقیقه به همان حالت باقی بماند و سپس پوست خود را شستشو دهید. این کار را یک روز در میان پیش از خواب انجام دهید.
اشتراک گذاری در شبکه های مجازی
تعداد بازدید: 985