جشن باستانی ایران

  • گروه خبری: متفرقه

  • #
  • like

جشن باستانی ایران

جشن باستانی ایران - فوشگاه اینترنتی وینسلو

 با فرا رسیدن روزهای پایانی پاییز زمزمه یلدا و صدای شادمانی‌اش به گوش می رسد؛ همان شب طولانی که گیسوان سیاهش را به رخ پادشاهی رنگ‌ها می‌کشد تا زمینه را برای تاجگذاری زمستان آماده کند.
یلدا دخترک بازیگوشی با موهای بلند و سیاه است که حواس همه را پرت می‌کند تا کسی اشک‌های پاییز را به هنگام دل کندن از زمین نبیند. پاییز دلش می‌خواهد بماند و نمایش رنگارنگش را ادامه دهد اما یلدا با اخم کوچکی به او می‌فهماند که وقت خودنمایی لباس سپید زمستان است.
همین کشمکش هاست که ماندن یلدا را طولانی می‌کند و بلندترین شب سال را در آخرین شامگاه پاییزی رقم می‌زند.

جشن باستانی ایران - فروشگاه اینترنتی وینسلو

 نیاکان ما گیسوان سیاه یلدا را با نورانی کردن خانه‌هایشان آراسته و این شب زیبا را با دور هم بودن گرامی داشته‌اند. اعضای کوچک و بزرگ خانواده گرد هم می‌آیند تا به رسمی دیرین، طولانی‌ترین شب سال را در کنار هم بگذرانند.
بساط شادمانی در هر خانه ای برپا می‌شود و همه فرصت را مغتنم می‌شمارند تا بیشتر از کنار هم بودن لذت ببرند و خاطره‌ای ماندگار بیافرینند. یلدا به ما می‌فهماند که حتی طولانی ترین شب سال هم صبح می‌شود و لحظات سیاه نمی‌توانند تا ابد پایدار بمانند.

جشن باستانی ایران - فروشگاه اینترنتی وینسلو

 این شب نماد امید به روشنی است و در خود پیام‌های فراوانی دارد. اجداد ما فکر همه چیز را کرده‌اند و با پدید آوردن آیین خاصِ این شب، سعی بر این داشته‌اند که انسان‌ها را گرد هم آورند. یلدا یک بهانه است تا برای لحظاتی از دغدغه ها و روزمرگی های‌مان فاصله بگیریم. دقایق شیرینی را در کنار انسان‌های دوست داشتنی زندگی‌مان داشته باشیم.
جشن باستانی یلدا در سال ۱۳۸۸ در فهرست میراث معنوی کشور قرار گرفته است.

اشتراک گذاری در شبکه های مجازی
مرجع خبر: aroosimazhabi
تعداد بازدید: 468