روز تهران

  • گروه خبری: متفرقه

  • #
  • like

نامگذاری ۱۴ مهر به نام روز تهران

۱۴ مهرماه مفتخر به نام روز تهران، پایتخت کهن سرزمین ایران شده است، روزی که به همت شورای شهر تهران در سال ۹۵ به نام روز تهران انتخاب شد.

 واقعا از حیات و تاریخ پرفراز و نشیب هزارساله اش چه می‌دانیم؟

 از محمدبن حماد طهرانی به عنوان نخستین طهرانی معروف تاریخ ( قرن سوم هجری)، از خانه های زیرزمینی شبیه به سوراخ موش کورش، از حصار 463 ساله صفوی اش، از لعنت شدن طهران توسط شاه عباس کبیر، از چهارباغ عباسی و چنارستان صفوی اش، از اردوهای نظامی متعدد نادرشاه در طهران، از اقامت طولانی مدت کریمخان زند در تهران، از پایتخت شدن آن توسط آغامحمدخان قاجار، از حصار ناصری، از دروازه هایش، از محلات قدیمی اش و... که حتی نامی از آنها نشنیده ایم.

 111 سال پیش، تقریبا یکسال و سه ماه پس از امضای فرمان مشروطیت ایران توسط مظفرالدین شاه قاجار، متمم قانون اساسی مشروطه در 14 مهرماه 1286 شمسی به امضای محمدعلی شاه قاجار رسید.
طبق اصل چهارم این متمم پایتخت ایران طهران است.

روز تهران - فروشگاه اینترنتی وینسلو

عضو شورای شهر تهران نیز در گفت‌وگویی با یکی از رسانه‌ها در تشریح برنامه‌های روز تهران با شعار "تهرانِ ایرانیان" عنوان کرد: در روز 14 مهر موزه‌ها و خانه موزه‌های متعلق به میراث فرهنگی و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری رایگان است، همچنین کمپین رسانه‌ای روز تهران با هشتک روز تهران و هشتک تهران ایرانیان فعالیت خود را آغاز می‌کند. همچنین سازمان فرهنگی و هنری با همکاری سپاه محمد رسول الله عملیات خیبر را در باغ موزه دفاع مقدس بازسازی می‌کند که امری بسیار بزرگ است. همچنین با شعار "تهران با تو" تورهای تهران گردی ویژه شهروندان و خانواده شهدا توسط سازمان فرهنگی و هنری برگزار می‌شود.

 وی با بیان اینکه ستاد گردشگری شهرداری، تورهای تهرانگردی برگزار می‌کند،‌ تصریح کرد:
مرکز ارتباطات و سازمان زیباسازی نیز کمپینی به نام شهر موزه تهران برگزار می‌کند که در عرشه و بیلبردهای شهر تهران تصاویر مختلفی از پایتخت به نمایش گذاشته می‌شود.

اشتراک گذاری در شبکه های مجازی
مرجع خبر: تسنیم نیوز
تعداد بازدید: 139