سبدخرید (0)

طبق تازه عروس در شب یلدا

  • گروه خبری: فرهنگ و هنر

  • #
  • like

طبق تازه عروس در شب یلدا

یکی از رسوم باستانی ما ایرانی‌ها، شب یلداست که همه با سنت‌های این شب به خوبی آشنا هستیم. اما شب یلدا برای دخترانی که به تازگی ازدواج کرده‌اند یا در مراحل نامزدی و عقد به سر می‌برند، حال و هوای دیگری دارد.

طبق تازه عروس در شب یلدا - وینسلو

در این شب خانواده عروس خودشان را برای پذیرایی از خانواده داماد آماده می‌کنند چون بر طبق سنت‌های ایرانی، رسم بر این است که در بلند ترین شب سال خانواده‌هایی که تازه وصلت کرده‌اند، دور هم جمع شوند و خوشحالی و شادی را به شیوه دیگری جشن بگیرند. در این میان هدایایی هم از طرف خانواده داماد به عروس تقدیم می‌شود که لبخند پر رنگ‌تری را روی چهره عروس خانم می‌نشاند تا شادی و نشاط این شب بلند بیشتر شود.

طبق تازه عروس در شب یلدا - وینسلو

طبق برای عروس خانم

در گذشته خانواده داماد هدایا را بر روی سینی بزرگی قرار می‌دادند که به این سینی طبق می‌گفتند. سپس داماد طبق را بر روی سرش قرار می‌داد و راهی منزل خانواده عروس می‌شد. اما این روزها در شهرهای بزرگ دیگر چنین رسومی برکنار شده است؛ با این وجود هنوز هم خانواده‌ها سعی می‌کنند که به برخی از این سنت‌ها پای بند باشند و با برگزاری مراسمی خوشحالی خودشان را از ورود تازه عروس به خانواده نشان دهند. هنوز هم برخی از خانواده‌ها هدایای عروس را بر روی طبق‌های کوچک‌تری می چینند که حمل و نقل شان راحت‌تر باشد. این سینی‌ها با پارچه‌ها و روبان‌های رنگارنگ تزئین می‌شود و هدیه‌ها بر رویشان قرار می‌گیرد. البته این روزها از سبدهای حصیری و جعبه‌های کادویی هم استفاده می‌شود. در بعضی از فرهنگ‌ها به این مراسم «شب چله ای» می‌گویند .

طبق تازه عروس در شب یلدا - وینسلو

خانواده‌ها تا پاسی از شب در کنار هم بیدار می‌مانند، تنقلات، آجیل و شیرینی می خورند و جشن می‌گیرند. هدایایی که خانواده داماد برای تازه عروس در نظر می‌گیرند در بیشتر فرهنگ‌ها تقریبا به یک شکل است. آجیل و میوه‌های تزئین شده یک پای ثابت هدایای شب یلدا هستند که به شکل‌های زیبایی تزئین می‌شوند. خانواده داماد هدیه‌ای هم برای عروس در نظر می‌گیرند که بطور معمول یک لباس زمستانی یا پارچه است. برخی خانواده‌ها هم برای عروس طلا می‌خرند. گاهی هم دیوان حافظ در کنار سایر هدایا قرار می‌گیرد. خانواده‌هایی که از سلیقه عروس خانم چندان مطمئن نیستند و از طرفی فرصت کافی برای خرید ندارند هدیه‌ای نقدی در نظر می‌گیرند که عروس با میل خودش خرید کند. کله قند تزئین شده، نقل و شیرینی هم به مفصل‌تر شدن هدایای یلدا کمک می‌کنند.

طبق تازه عروس در شب یلدا - فروشگاه اینترنتی وینسلو

بهترین تزئین یلدایی:

تزئین هدایای شب یلدا هم نکته دیگری است که خیلی از خانواده‌ها به آن توجه می‌کنند. برای تزئینات بیشتر از ربان‌های قرمز استفاده می‌شود که در کنار انار و هندوانه قرمز، ترکیب رنگی زیبایی ایجاد می‌کند. خانواده‌هایی که اهل تجملات بیشتری هستند، تزئین هدایای شب یلدا را به افرادی می‌سپارند که در کار تزئین سفره‌های عقد تبحر دارند. طراحی میوه‌ها هم چند سالی است که باب شده و به هدایا جلوه زیبا تری می‌بخشد.

اشتراک گذاری در شبکه های مجازی
مرجع خبر: ایران سپید
تعداد بازدید: 789